19.10.14

İş Hayatında Giysi SeçimiİŞ ORTAMINDA NASIL GİYİNMELİYİZ

KIYAFET SEÇİMİ 
Çalışan bir kadınsanız biraz erkek egemen bir ortamdasınız demektir. Bu durum asla kadınca giyinmenizi engellememeli, kadınlığınızı gölgelememeli. İş hayatında giyinmenin altın kuralı, iş kolunuzun geleneklerine uygun ama kendinizi yansıtan bir tarz belirlemenizdir. İşinize ciddiyetle yaklaşımınızı ve becerinizi vurgulayacak zarif, temiz, uyumlu ve iyi dikilmiş kıyafetler seçin. 
Etek, pantolon takımlar, gömlekle kombine edilmiş etek ve pantolonlar, düz kesim elbiseler ideal olanlardır.
Hoşunuza gitmeyecek bir konuma düşmemek için çok kısa etekler, vücudunuza yapışan kıyafetler ve derin dekolteler kullanmayın.

RENK PALETİ 
Çok canlı renkler seçmeyin ama kendinizi gri tonları içine de hapsetmeyin. Evet, gri, iş hayatında çok alışıldık ve ağırlık veren bir renk ama aynı etkiyi bırakabilecek başka renkler de var. Yeşil, bordo, lacivert, siyah, kahverengi, bej, toprak tonları ve lâl gibi renklerle gardırobunuzu çeşitlendirin. AKSESUARLAR 
Her detayı düşünün! Ayakkabılarınız topuklu veya topuksuz olabilir ama mutlaka temiz ve cilalı olmalı. Çantanız hem kıyafetinizle uyumlu hem de çalıştığınız iş koluna ve konumunuza uygun olmalı: boncuklu bir çanta ile bankacılık sektöründe çalışmanız pek uygun olmaz! Abartısız ve zarif takılar kullanın; ama annenizin inci kolyesi ile de kendinize olduğunuzdan daha yaşlı bir hava vermeye çalışmayın! 


MAKYAJ

 Koyu ve yoğun uygulamalardan mutlaka kaçının. Sade ve doğal bir makyaj yapın   Canlı renklerden: gözlere hafif gölgeler, 2 kat rimel, biraz allık ve ruj. 

SAÇ 
Saç, genel görünümde son derece etkilidir. Asla yağlı, kirli ve boyası gelmiş bir saçla işe gitmeyin. Rahat etmek için saçınızı toplayın; böylece sürekli düzeltmek zorunda da kalmazsınız. 

Kibar, kıyafet renginizle uyumlu tokalar tercih edin: payetli kelebek tokaları günlük hayatınıza bırakın! PARFÜM 
Asla ağır kokular kullanmayın. Hafif, çiçeksi aromalardan yapılmış parfümleri YANINIZDA BULUNDURUN! 
Ne olur ne olmaz diyerek el çantanızda bulundurmanız gerekenler:

yedek bir çift çorap  küçük bir ayakkabı cila süngeri  iplik ve dikiş iğnesi  diş fırçası ve macunu  saç fırçası  törpü  kağıt mendil  ve elbette makyajınızdaki parlamaları rötuşlayacak hafif bir pudra, dudak boyanızı gün içinde tazelemek üzere rujunuz ve parfümünüz. 
HATIRLATMALAR 
Kendinizi sevin, kendinize güvenin ve gülümseyin. Gülümseyen bir yüz, aydınlık bakışlar ve güvenli bir tutum sizi her zaman olduğunuzdan daha şık ve bakımlı gösterecektir. 


 Yürürken de otururken de dik durmaya özen gösterin.  Giysileriniz temiz ve ütülü olsun.  Renk uyumuna dikkat edin. Küçük aksesuarlarla kıyafetlerinizi hareketlendirin. İçinde rahat olmadığınız giysiler ve ayakkabılar giymeyin.  Ayakkabılarınızı sık sık temizleyin ve cilalayın. Topuğu yenmiş, deforme olmuş ayakkabılar giymeyin.  Saç, el ve tırnaklarınızdaki bakımsızlık şıklığı zedeleyen unsurlardır. Saç boyanıza ve temizliğine dikkat edin, el ve tırnaklarınıza özen gösterin.  Takılarınız hem kıyafetinizle hem de birbirleriyle uyumlu olmalı. Sarı ve beyaz takıları bir arada kullanmayın (altın bir kolye, gümüş küpeler gibi). Ağır takılarla daha hafifleri de bir arada kullanmayın (boncuk bir bilezik ve pırlantalı bir yüzük gibi)tercih edin. Parfümünüzle
banyo yapmayın, az sıkın, gerekirse tazelersiniz. 

ZERRİNCE 

BENZER KONULAR 
Uçuk hanımlara uçuk moda çantalar 
Moda Tarihçesi
Jumbom Dergisi ne göre 2014 yılında en iyi giyinen ünlüler
Modada doğru giyinmenin püf noktaları
Moda ve giyim ilişkisi
Kilolu hanımlar için moda giysiler
İş yaşamında giysi seçimi
Nostalji, 1994 yılının ünlü aşkları

Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

KATEGORİLER - 1

KATEGORİLER - 2